FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Sterylizator parowy (autoklaw) to urządzenie, które wykorzystuje parę do sterylizacji przedmiotów w specjalnej komorze. Oznacza to, że podczas procesu sterylizacji wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i zarodniki zostają zniszczone. Praca autoklawów polega na wpuszczaniu pary i utrzymywaniu niezwykle wysokiego ciśnienia przez określony czas. Ponieważ stosowane są wysokie temperatury połączone z wilgocią, nie każdy przedmiot może być sterylizowany (np. może ulec stopieniu)

Dezynfekcja niszczy wszystkie drobnoustroje obecne w danym środowisku z wyjątkiem zarodników: nawet prawidłowo zdezynfekowany przedmiot może nadal przenosić patogenny drobnoustrój. Sterylizacja natomiast to całkowite wyeliminowanie wszystkich mikroorganizmów, w tym zarodników.

Ciepło jest najlepszym i najczęściej używanym środkiem sterylizującym, a nasycona para wodna pod ciśnieniem jest najskuteczniejszą metodą przekazywania ciepła. Dlatego sterylizacja parowa skraca czas i temperaturę potrzebną do zabiegu: przy 134°C wystarczy około 4 minutowa ekspozycja, przy 121°C wystarczy około 15 minut. Ponadto sterylizacja parowa nie tworzy toksycznych ani niebezpiecznych pozostałości na przedmiotach i nie uszkadza narzędzi (pod warunkiem, że są do tego przystosowane).

Wybór autoklawu zależy od rodzaju sterylizowanych narzędzi i ich przeznaczenia.

Obecnie stosuje się głównie autoklawy klasy B (najwyższa klasa). Typowi użytkownicy autoklawów klasy B to: Dentyści, Salony kosmetyczne, Chirurdzy, Weterynarze, Salony tatuażu, Podolodzy.

Autoklaw klasy B

Autoklawy klasy B to najbardziej zaawansowane sterylizatory parowe. Zapewniają skuteczną sterylizację wyrobów medycznych zapakowanych i niezapakowanych, niezależnie od rodzaju sterylizowanych narzędzi Spełniają również wszystkie wymogi sanepidu. Autoklaw klasy B dzięki frakcjonowanej próżni wstępnej – całkowicie usuwa powietrze z komory. To najlepsze urządzenie pod względem skuteczności sterylizacji

Autoklaw klasy N

Autoklaw klasy N to urządzenie najniższej klasy, przez europejską normę EN 13060 od 2004 roku może być używane jedynie jako jednostka pomocnicza. Autoklawy klasy N służą przede wszystkim do sterylizacji materiałów prostych. Urządzeniem takim nie można sterylizować wsadów wgłębionych, porowatych czy też narzędzi opakowanych Sterylizatory klasy N nie posiadają również opcji efektywnego suszenia, tak jak ma to miejsce w autoklawach bardziej zaawansowanych.

Autoklaw klasy S

Klasa autoklawów S to klasa pośrednia między N a B. Można sterylizować w nich narzędzia o bardziej skomplikowanej budowie z wyjątkiem przyrządów o budowie kapilarnej (wsadów typu A). Klasa S umożliwia sterylizację narzędzi opakowanych pojedynczo, wielowarstwowo oraz bardziej masywnych, Klasa S ma zastosowanie w placówkach medycznych, które nie używają złożonych narzędzi wgłębionych. Sterylizacja w tych autoklawach jest przeprowadzana z frakcjonowaną metodą przepływu lub z prostym podciśnieniem wstępnym.

Autoklawy powinny zostać poddane przeglądom u wykwalifikowanych specjalistów przynajmniej raz w roku. Każdy przegląd odnotowywany jest w paszporcie technicznym, zgodnie z obowiązującymi wymogami ustawy o wyrobach medycznych. Autoklawy posiadają części eksploatacyjne, jak filtry czy uszczelki, których okresowa wymiana znacząco wpływa na pracę urządzenia.

Jest to obowiązująca norma europejska dotycząca małych sterylizatorów parowych. W większości przypadków (dentystyczne, medyczne, tatuażowe, do piercingu, podologiczne, weterynaryjne, laboratoryjne) norma ta ma zastosowanie do ponownego przetwarzania narzędzi i sprzętu medycznego i chirurgicznego wielokrotnego użytku oraz do konserwacji związanego z nimi środowiska.

Służy do sprawdzania skuteczności systemu usuwania powietrza i sprawdzania, czy system hydrauliczny jest doskonale szczelny. Test jest zdefiniowany zgodnie z normą EN 13060, która określa, że musi istnieć cykl, który przeprowadza ten test automatycznie we wszystkich autoklawach, które mają fazę próżniową do usuwania powietrza. W tym teście przeprowadzana jest przynajmniej faza próżniowa, jak w najbardziej wydajnym cyklu oferowanym przez maszynę, następnie komora jest przez pewien czas trzymana w izolacji i sprawdzany jest wzrost ciśnienia spowodowany ponownym wejściem powietrza aby upewnić się, że jest niższa niż wstępnie zdefiniowana wartość.

Jego celem jest sprawdzenie stopnia penetracji pary w przypadku pustych przedmiotów oraz skuteczności systemu usuwania powietrza. W teście zastosowano rurkę teflonową otwartą tylko z jednej strony (długość 1,5 m, średnica wewnętrzna 2 mm), zakończoną kapsułką teflonową, zawierającą wskaźnik procesu chemicznego. Norma EN 13060 wymaga, dla celów zatwierdzenia, stosowanie tego urządzenia do testowania cykli sterylizacji pustego wsadu. Test jest pozytywny, jeśli wskaźnik chemiczny zmieni kolor zgodnie z informacją podaną przez producenta.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do naszego dystrybutora na terenie Polski:

MUNIMEN – Urządzenia i Serwis
Telefon: +48 12 307 33 68
Telefon komórkowy: +48 535 000 289
kontakt@icanclave.pl

Dystrybutor na terenie Polski (Firma MUNIMEN) oferuje gwarancję trwającą 24 miesiące.
Warunkiem obowiązywania wydłużonej gwarancji jest dokonanie przeglądu okresowego w ciągu pierwszych 12 miesięcy użytkowania.



W przypadku stosowania standardowych torebek samozalepiających się, można je umieścić na tacy stroną papierową do góry (gdy jest ich tylko kilka – bez nakładania się) lub stroną papierową do papieru, plastikową do plastiku. Zawsze powinien być użyty stelaż, aby pakiety nie przylegały bezpośrednio do ścian komory

Scroll to Top